CHODZEŃ Warszawa - Nowa wodorowa Toyota GR Yaris H2 na trasie Rajdu Belgii
  1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota GR Yaris H2
16 sierpnia 2022

Nowa wodorowa Toyota GR Yaris H2 na trasie Rajdu Belgii

Kalle Rovanperä z pierwszą szansą na tytuł
Na trasie Rajdu Belgii (9. rundy mistrzostw świata) pojawi się nowa wodorowa Toyota GR Yaris H2. Przejazd tego auta poprzedzi przejazdy zawodników walczących o punkty. W klasyfikacji producentów liderem cyklu jest TOYOTA GAZOO Racing. Wśród kierowców przewodzi Kalle Rovanperä, który jeszcze w sierpniu może zostać mistrzem świata.
  • Podczas tegorocznego Rajdu Belgii zadebiutuje nowa Toyota GR Yaris H2. Jest to koncepcyjny samochód wykorzystujący wodór do zasilania silnika spalinowego, takiego samego jak w produkcyjnej wersji GR Yarisa. Napęd był rozwijany przez Toyotę od 2021 roku. Był testowany m.in. w wyścigowej GR Corolli H2, którą Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation, oraz Jari-Matti Latvala, szef rajdowego zespołu Toyota Gazoo Racing, wzięli udział w 24-godzinnym wyścigu na torze Fuji.

Wodorową Toyotę GR Yaris H2 będzie można podziwiać podczas każdego dnia Rajdu Belgii. Za kierownicą tego modelu zasiądzie czterokrotny mistrz świata i legendarny kierowca Toyoty Juha Kankkunen. Warto też zaznaczyć, że strefa serwisowa zespołu będzie korzystać z bezemisyjnej energii dostarczanej przez Toyotę Mirai, pierwsze auto marki z wodorowymi ogniwami paliwowymi.

„Z zainteresowaniem będziemy przyglądać się GR Yarisowi H2. Miałem okazję jeździć autem z tym napędem po torze, teraz czas na debiut na trasach rajdowych. Chciałbym to auto sam poprowadzić, ale mam zbyt wiele obowiązków. Jestem ciekaw, co Juha Kankkunen powie po przejechaniu tylu kilometrów za kierownicą auta napędzanego wodorem” – powiedział Latvala.

Kalle Rovanperä z pierwszą szansą na tytuł

  • Rozgrywany na drogach wokół Ypre Rajd Belgii jest 9. rundą mistrzostw świata. Tegoroczna trasa liczy 20 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 282 km po wąskich, asfaltowych drogach Flandrii Zachodniej.

    W tegorocznym sezonie zdecydowanym liderem zespołu TOYOTA GAZOO Racing jest Kalle Rovanperä. Po 8 rajdach jego przewaga nad kolejnym kierowcą liczy już 94 punkty. Jeśli po Rajdzie Belgii liczba ta wzrośnie do 121 punktów, fiński kierowca zapewni sobie tytuł mistrza świata. 

„Mam dobre wspomnienia z ostatniego startu w Belgii i mam nadzieję na kolejny dobry wynik. Trasy są specyficzne, a możliwość ścinania zakrętów sprawia, że miejscami asfalt jest bardzo brudny. Wiele zależy od pogody, ale za nami dobre testy, podczas których poprawiliśmy auto” – powiedział Rovanperä.

Na trasach Rajdu Belgii zobaczymy łącznie 4 Toyoty GR Yaris Rally1. Obok Rovanpery auto poprowadzą Elfyn Evans, Esapekka Lappi oraz reprezentujący barwy TGR WRT Next Generation Takamoto Katsuta.