CHODZEŃ Warszawa - Technologia „Tri-gen” w centrum logistyki Toyoty w USA | TOYOTA
19 września 2023

Niezależność energetyczna centrum logistycznego Toyoty w Long Beach dzięki technologii „Tri-gen”

Toyota Motor North America (TMNA) zawarła 20-letnią umowę ze spółką FuelCell Energy, na mocy której technologia „Tri-gen” produkująca wodór, prąd oraz wodę z odnawialnych źródeł energii będzie odpowiedzialna za niezależność energetyczną oraz redukcję emisji CO2 w centrum logistycznym Toyoty w porcie Long Beach.

 

Toyota Logistic Services (TLS) Long Beach stała się właśnie pierwszym obiektem koncernu na świecie, którego jedynym źródłem energii będzie ta produkowana na miejscu i pochodząca z odnawialnych źródeł. Technologia „Tri-gen” autorstwa firmy Fuel Cell Energy przetwarza w procesie elektrochemicznym biogaz w wodór, wodę oraz prąd.

Dyrektor administracyjny w TMNA Chris Reynolds widzi w tym kroku wielką szansę: „Wykorzystując wodór oraz prąd z odnawialnych źródeł przecieramy szlaki dla całego koncernu. Dzięki współpracy z FuelCell Energy mamy światowej klasy rozwiązanie, które pozwala zredukować emisję CO2. Technologia, z której korzystamy może być zastosowana w wielu częściach świata”.

Współpracę z Toyotą bardzo pozytywnie ocenia także prezes FuelCell Energy Jason Few: „Pomagamy naszym partnerom osiągnąć ich cele klimatyczne. Toyota daje dobry przykład, że działalność oparta na energii z wodoru jest dobra dla biznesu, lokalnych społeczności oraz środowiska. Współpraca z Toyotą pokazuje, jak wszechstronna i zaawansowana jest nasza technologia ogniw paliwowych.

Produkcja 1,2 tony wodoru w jeden dzień

Innowacyjna technologia zastosowana w centrum logistycznym Toyoty to całkowicie bezemisyjny proces, który nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji. Do TLS Long Beach trafia rocznie ponad 200 tysięcy samochodów Toyoty i Lexusa, a „Tri-gen” może wytworzyć do ich obsługi nawet 2,3 MW energii. Co istotne, każda niewykorzystana przez obiekt Toyoty nadwyżka energii trafi do sieci Southern California Edison.

Kolejnym atutem technologii „Tri-gen” jest możliwość wytworzenia nawet 1,2 tony zielonego wodoru każdego dnia. Paliwo to zarówno będzie można wykorzystać do osobowych modeli Toyoty Mirai, jak i przesłać je do stacji tankowania dla samochodów ciężarowych, które już niebawem dołączą do floty TLS. Pojazdy tego typu pozwolą zredukować zużycie oleju napędowego do transportu o blisko 1,6 mln litrów, a ponadto wodór może być także wykorzystywany do prac odwadniających na terenie portu.

Produkcja zielonego wodoru wiąże się także z pozyskiwaniem każdego dnia około 5300 litrów wody, którą będzie można myć auta przed wydaniem ich klientom. Według szacunków zabieg ten ma ograniczyć zużycie lokalnych zasobów wody aż o 1,9 mln litrów.

U podstaw partnerstwa FuelCell Energy z centrum logistyki Toyoty w USA stoi dekarbonizacja i przybliżenie koncernu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Technologia „Tri-gen” przyczyni się do redukcji rocznej emisji CO2 o 9 tysięcy ton oraz do spadku emisji szkodliwych dla ludzi i środowiska tlenków azotu (NOx) o ponad 6 ton.