CHODZEŃ Warszawa - Generator wodoru o 12-krotnie większej wydajności | Toyota
20 lutego 2024

Przemysłowy generator wodoru o 12-krotnie większej wydajności

Nowy projekt Toyoty

Toyota podpisała umowę o współpracy z firmą Chiyoda, dostawcą technologii produkcji i konstruktorem zakładów produkcyjnych. Celem tej kooperacji jest opracowanie nowego generatora zielonego wodoru dla przemysłu opartego na technologiach wodorowych Toyoty. Urządzenie to ma wytwarzać do 100 kg wodoru na godzinę – 12-krotnie więcej niż w przypadku dotychczasowych rozwiązań.

W marcu bieżącego roku Toyota pokazała prototyp bezemisyjnego generatora wodoru do celów przemysłowych, wykorzystującego technologię elektrolizy wody. Elektrolizer opracowano wspólnie z firmą DENSO. Powstał on z komponentów zestawu ogniw paliwowych Toyoty drugiej generacji, dzięki czemu już dziś mógłby być masowo produkowany.

Toyota idzie jednak dalej i rozpoczyna prace nad nowym wielkoskalowym elektrolizerem o 12-krotnie większej wydajności, sięgającej 100 kg wodoru na godzinę. Dla porównania, mający podobne wymiary prototyp Toyoty i DENSO może wytworzyć do 8 kg surowca w ciągu godziny.

Chcąc jak najszybciej zrealizować ten projekt, Toyota Motor Corporation podpisała umowę o strategicznej współpracy z firmą Chiyoda Corporation, która specjalizuje się w technologiach produkcji oraz projektowaniu i budowie zakładów produkcyjnych. Zadaniem obu partnerów będzie opracowanie wielkoskalowego systemu wytwarzania wodoru w procesie elektrolizy wody, wyróżniającego się na rynku pod względem wydajności oraz kompaktowych wymiarów.

Projekt ten doskonale się wpisuje w strategię Toyoty, która dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Przyczyni się też do realizacji celów japońskiej narodowej strategii wodorowej i sprawi, że rynek produkcji wodoru w Japonii i na świecie stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny

Duża skalowalność i łatwość montażu

W wyniku współpracy inżynierów z Toyoty i firmy Chiyoda ma powstać zestandaryzowane urządzenie klasy 5 MW o długości 6 m i szerokości 2,5 m. Chcąc zapewnić skalowalność systemu i ułatwić jego montaż w dowolnej hali produkcyjnej, moduły będą przystosowane do łatwego łączenia w duże instalacje, o możliwościach produkcji wodoru na skalę przemysłową.

Podczas prac rozwojowych pod uwagę brane będą takie zagadnienia, jak łatwość transportu, czas montażu u klienta, niższe koszty podłączenia do instalacji i sieci przesyłowych oraz łatwość konserwacji. Dopracowywana będzie stabilności działania systemu i jego niezawodność.

W roku finansowym 2025 – zgodnie z umową zawartą między Toyotą i firmą Chiyoda – rozpocznie się pilotażowy program wdrożenia nowego systemu wytwarzania zielonego wodoru w Parku Wodorowym na terenie fabryki Toyota Honsha. W przyszłości zostanie on rozbudowany do klasy 10 MW i będzie służył do dalszego rozwoju rozwiązań wodorowych dla przemysłu. Obie firmy zaprezentują swoje technologie na targach H2&FC EXPO w Tokio 28 lutego 2024 roku.