CHODZEŃ Warszawa - Samochody rodzinne Toyoty | Jak wybrać i kupić?
8 listopada 2024

Samochody rodzinne Toyoty

Jak wybrać i kupić?
Gdy przybywa domowników, rosną nasze potrzeby i wymagania względem samochodu. Rodzinne auto to szeroka definicja, w której mieści się wiele pojazdów spełniających konkretne zadania, oferujących przestrzeń i wygodę jazdy. Przyjrzyjmy się najnowszym rodzinnym propozycjom Toyoty.

Wybór samochodu rodzinnego

Kryteria wyboru auta rodzinnego mogą być bardzo różne: wielkość bagażnika, liczba miejsc siedzących, dostępność schowków, bezpieczeństwo, funkcjonalność, wygoda czy ekonomia jazdy. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Czy będziemy wozić ze sobą noworodka, czy dwoje dzieci w wieku szkolnym? A może poszukujemy naprawdę pojemnego samochodu dla wielopokoleniowej rodziny i psa. Jedno jest pewne – wszyscy muszą czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto najpierw ustalić, co tak naprawdę będzie dla nas najważniejsze.
Jeśli chodzi o modele Toyoty, propozycji rodzinnych nie brakuje. Od miejskiego crossovera Yarisa Cross zapewniającego wysoką pozycję za kierownicą, przez Corollę Cross i Corollę TS Kombi, nowoczesną Toyotę C-HR, elektryczną Toyotę bZ4X, po pojemne i pakowne SUV-y: RAV4 i Highlander.
Mamy więc w czym wybierać! Wszystkie te samochody łączą w sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu oraz jakość marki Toyota. Różnią się natomiast liczbą miejsc, wielkością przestrzeni bagażowej oraz napędem, którego charakterystyka musi korespondować z tym, w jaki sposób będziemy użytkować nasz pojazd.

Samochód rodzinny a bezpieczeństwo

Najważniejszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając rodzinny samochód, jest bez wątpienia bezpieczeństwo. Punkty do mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX to od dawna standard. Posiadają je wszystkie modele Toyoty, podobnie jak i wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera z przodu, który pozwala wozić najmniejszego członka rodziny najbliżej kierowcy. Jeśli chodzi o poduszki powietrzne, Toyota nie idzie tu na kompromisy. Komplet 7 poduszek to absolutny standard. Są to nie tylko poduszki dla pasażerów z przodu wraz z poduszką kolanową kierowcy, ale także poduszki boczne oraz kurtyny powietrzne, które chronią przed uderzeniami z boku wszystkich pasażerów.
Warto pamiętać, że na bezpieczeństwo samochodu wpływa także wiele innych czynników, także te, które pomagają zapobiegać wypadkom i sytuacjom awaryjnym. Wśród nich znajdują się systemy bezpieczeństwa pasywnego i aktywnego najnowszej generacji. Takie rozwiązania, jak: ABS, EBD, BA, VSC, TRC, EPS – czyli systemy wspomagające działanie układu kierowniczego, hamulcowego i zawieszenia – są już standardem we wszystkich modelach Toyoty. Co więcej, obecnie stosuje się dodatkowe udogodnienia. Należą do nich rewolucyjne systemy Toyota T-Mate, które w inteligentny sposób minimalizują ryzyko kolizji.

Systemy T-Mate dostępne w standardzie lub za niewielką dopłatą:

    1.    Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS)
    2.    Asystent utrzymania pasa ruchu (LTA)
    3.    Automatyczne światła drogowe (AHB)
    4.    Układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA)
    5.    Inteligentny tempomat adaptacyjny (iACC)
    6.    System monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM)
    7.    System wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS)
    8.    Asystent bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA)
    9.    System przypominający o sprawdzeniu tylnych foteli przed opuszczeniem pojazdu (RSRS)
    10.    Kamera monitorująca kierowcę (DMC) i wiele innych.
Dodatkowo, dzięki funkcji zdalnej aktualizacji (OTA) systemy bezpieczeństwa mogą być łatwo rozszerzane o nowe funkcje, a właściciele Toyoty mają pewność, że w ich aucie zawsze znajduje się najbardziej aktualna i dopracowana wersja systemów Toyota Safety Sense będących częścią T-Mate. 

Samochód rodzinny z dużym bagażnikiem

Samochód rodzinny kojarzy nam się przede wszystkim z dużym bagażnikiem. I słusznie. Im więcej pasażerów – zwłaszcza tych najmniejszych – tym więcej miejsca będziemy potrzebować. A wymagania mogą być najróżniejsze: wózek z nosidełkiem, hulajnogi, rowerki, nieskończona liczba bagaży podczas wyjazdu na wakacje czy pokaźne zakupy. Dlatego wielkość w przypadku bagażnika to pojęcie względne, a najlepszą oceną będą indywidualne oczekiwania. Przyjrzyjmy się zatem bliżej przestrzeniom bagażowym rodzinnych modeli Toyoty.

Ranking samochodów rodzinnych Toyoty pod względem dostępnej przestrzeni bagażowej

Poniższe zestawienie obejmuje wszystkie rodzinne modele Toyoty. Wyznacznikiem jest największa możliwa pojemność bagażnika mierzona do linii okna, przy rozłożonych wszystkich siedzeniach:
Yaris Cross – 397 l w wersji z napędem na przednią oś i 320 l w wersji 4x4.  
Toyota C-HR – od 388 l do 348 l (w zależności od wersji napędowej), w wersji Plug-in Hybrid – od 310 l do 296 l.  
Corolla Cross – 473 l dla wersji 1.8 Hybrid oraz 425 l w wersji z napedem 2.0 Hybrid Dynamic Force.  
Corolla TS Kombi – 596 l (w wersji z napedem 2.0 Hybrid Dynamic Force – 581 l).  
Toyota bZ4X – 452 l.    
RAV4 – 580 l w wersjach hybrydowych oraz 520 l w wersji Plug-in Hybrid.

Highlander – 658 l (przy rozłożonym trzecim rzędzie siedzeń pojemność wynosi 268 l).

PROACE Verso – od 686 l w 8-miejscowej wersji Medium i 989 l w wersji Long przy rozłożonych trzech rzędach siedzeń do 2011 l w 5-miejscowej wersji Long.  
PROACE CITY Verso – od 597 l w wersji Standard do 850 l w wersji Long.   

7-osobowy samochód rodzinny

Bardzo duże znaczenie podczas wyboru samochodu rodzinnego ma często także liczba miejsc siedzących. Modele z trzecim rzędem siedzeń zapewniają wygodę podróżowania nawet dla 7 osób. Dlatego jeśli mamy pewność, że będziemy korzystać ze wszystkich możliwości, jakie oferują tego typu samochody, to idealnym rozwiązaniem są modele PROACE Verso, PROACE CITY Verso i Highlander.

Dzięki niezależnie składanym fotelom w drugim oraz trzecim rzędzie siedzeń można stworzyć dokładnie taką kombinację, jaka nam akurat potrzebna. Aranżacja przestrzeni w tego typu autach jest niezmiernie prosta i wygodna. Fotele składają się w zupełnie płaską podłogę jednym ruchem ręki, a każdy kolejny rząd siedzeń jest usytuowany nieco wyżej od poprzedniego.

Jeżeli potrzebujemy absolutne maksimum dostępnych siedzeń, model PROACE Verso w wersji Family oferuje 8 miejsc dla pasażerów, a wersje Combi i Business są dostępne z dwuosobową przednią kanapą, która powiększa możliwości auta do aż 9 siedzeń. 

Funkcjonalność samochodu rodzinnego

Kupując samochód rodzinny, oczywiście interesuje nas także jego funkcjonalność i praktyczne udogodnienia. Na komfort i wygodę podróżowania wszystkich pasażerów składa się wiele małych elementów i drobnych dodatków, bez których trudno sobie wyobrazić choćby najkrótszą trasę. Należy do nich bez wątpienia automatyczna klimatyzacja, i to najlepiej w formie wielostrefowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy pasażer może ustawić sobie najbardziej odpowiednią temperaturę. Kolejna kwestia to dodatkowe schowki oraz miejsca i uchwyty na kubki. Im więcej jest ich wokół nas, tym lepiej. Docenimy je zwłaszcza podczas dłuższych podróży.

W dzisiejszych czasach trudno jest także sobie wyobrazić samochód bez multimediów i możliwości kontaktu ze światem. Gniazdka 12 V czy porty USB-C do ładowania telefonów i urządzeń mobilnych to dziś już standard. System multimedialny Toyota Smart Connect z możliwością aktualizacji zdalnych oraz wskazywania natężenia ruchu w czasie rzeczywistym daje olbrzymią wygodę jazdy. Jeśli natomiast myślimy o naszych pociechach podczas naprawdę długich tras, niezastąpionym okaże się system rozrywki dla pasażerów z tyłu, dzięki któremu nikt nie będzie narzekał na nudę.

Warto ponadto zwrócić uwagę na wybór praktycznej tapicerki, wykonanej na przykład ze skóry syntetycznej i naturalnej. Każdy rodzic, któremu często zwyczajnie brakuje wolnej ręki do otworzenia bagażnika, doceni natomiast możliwość bezdotykowego uchylania tylnej klapy. Wystarczy przesunąć stopą pod tylnym zderzakiem, a bagażnik sam się otworzy. Jeśli lubimy często podróżować, uwielbiamy aktywny wypoczynek i chcemy zabierać ze sobą niezbędne wyposażenie dla każdego członka rodziny, przydadzą się dodatkowe akcesoria do przewozu bagaży. Dobrze jest więc wyposażyć się w haki holownicze, bagażniki na rowery czy boksy dachowe.

Podsumowanie

Wybór samochodu rodzinnego to bardzo odpowiedzialna decyzja. Lepiej wszystko przemyśleć wcześniej, aby jego użytkowanie sprawiało faktyczną przyjemność każdemu z pasażerów. Oprócz udogodnień opisanych powyżej warto także zwrócić uwagę na zużycie paliwa. Modele hybrydowe dostępne w omawianych autach oferują idealne połączenie ekonomii jazdy i wszechstronności. Hybrydy typu plug-in mogą z powodzeniem funkcjonować jako auto elektryczne w mieście i oferować niezależność i ogromny zasięg podczas dłuższych wyjazdów, a pojazdy elektryczne zapewniają maksimum oszczędności nie tylko podczas codziennej eksploatacji, ale również serwisów.